Guimarãesi győzelemmel nyitottunk a rájátszásban

A Boavista ugyanúgy kezdte a rájátszást, ahogyan az alapszakaszt befejezte: 1–0-ra győzött idegenben. Ezúttal a guimarãesi Dom Afonso Henriques Stadionból sikerült elhozni a három pontot, ahol a tavaly még a másodosztályban szerepelt Vitória Sport Clube B-csapatával mérkőztünk meg.

B-csapat vagy sem, egy Vitória Guimarães elleni mérkőzés mindig különös fontosságú a Boavista számára. A két klub rivalizálása az 1980-as évekig vezethető vissza. Abban az évtizedben ez a két csapat volt a legesélyesebb pályázó a „negyedik nagy” címre, majd időnként később is jócskán megnehezítették a Benfica-Porto-Sporting hármas dolgát. Olykor nemcsak megnehezítették a dolgukat, de egyenesen föléjük is nőttek: például a Boavistának 2001-ben a bajnoki címet, a Vitóriának pedig tavaly a kupát sikerült lenyúlnia a nagyok orra elől. Összességében a nyert serlegek tekintetében a Boavista áll jobban, a Vitória viszont sokkal nagyobb szurkolótáborral bír (14-15 ezres az átlagnézőszám, ez a Bragaé mellett Portugáliában a negyedik legjobb, messze megelőzve a 3-4-5 ezres középmezőnyt), szóval bizonyos értelemben mindkét klub Portugália negyedik nagyja.

Ennek megfelelően egészen sok guimarãesi látogatott ki az ország első királyáról elnevezett stadionba, a hazai szurkolóknak azonban csalódniuk kellett. A Boavista kezdte jobban a mérkőzést és gyorsan átvette az irányítást. A sakkosok az első félidőben Julián és Théo révén kerültek a legközelebb a gólszerzéshez, de mindkét lehetőség kimaradt. Egészen a szünetig fölényben játszottak a sakkosok, de valahogy nem tudtak élni ezzel, meddő maradt a mezőnyfölény.

A második félidőben a Boavista lendülete megtört, ami leginkább annak volt köszönhető, hogy Carlos Santost a 48. percben második sárga lapja után kiállították. Az esetet követően – senki sem tudja igazából, miért – Petit mester is piros lapot kapott, így vezetőedzőjük nélkül folytatták a portóiak. A Vitória azonban nem sokáig örülhetett az emberelőnynek, ugyanis a 69. percben Pedro Lemos is mehetett zuhanyozni, miután sérülést okozott Zé Manuelnek. Ezt követően a Boavista ismét kezébe vette az irányítást és csakhamar meg is törte a gólcsendet: a 71. percben egy sikertelen szögletet követő jobb oldali beadás után Julián fejelt a hálóba, s ez később döntőnek bizonyult. Íme, a gól:

A hátralevő időben az eredmény tartására rendezkedett be a Boavista, és bár akadt egy-két lehetősége a Vitóriának, ezek igazából nem jelentettek veszélyt Marco Gonçalves kapujára. Végeredményben a jobb csapat győzött, a Boavista megérdemelten hozta el a három pontot Guimarãesból.

A Boavistán kívül győzelemmel kezdett a rájátszás északi csoportjában a Freamunde, a São João de Ver és a Bragança is, így az első forduló után négy csapat áll három ponttal a tabellán, a másik négy (Vitória B, Vizela, Limianos, Cesarense) pedig nullával. A déli csoportban csak a Leiriának sikerült győznie a Loures ellen; döntetlent játszott egymással a Pinhalnovense és az Oriental, illetve a Benfica Castelo Branco és a Mafra is, a Ferreiras–Sertanense mérkőzést pedig április 13-ára halasztották.

A Boavista legközelebb február 23-án lép pályára, hazai környezetben a Bragança ellen.

Fotók: Boavista até Morrer...