Boavista em frente – előre a bajnoki címért!

BobôHibátlan őszi idényt hagyott maga mögött a Boavista. A Salgueiros elleni derbi óta hat mérkőzést játszottak a sakkosok, ezek közül egy kivételével mindegyiken győzni tudtak. A csapat veretlenül vezeti a harmadosztályú bajnokság C-csoportját, egyetlen pontra attól, hogy matematikailag is bebiztosítsa a rájátszásba jutást. A végső cél azonban nyilván nem ez. Bajnoki címet kell nyernünk ahhoz, hogy bebizonyítsuk, helyünk van a legjobbak között!

Egyébiránt José Claudeon dos Santos, azaz Bobô rámutatott arra, hogy milyen áldatlan állapotok uralkodnak itthon a Vasasnál. Az Angyalföldről tavaly könnyű szívvel elküldött brazil csatár a Boavistában a gólkirályi cím egyik esélyesévé lépett elő... Kísértetiesen hasonlít a helyzete arra a Liban Abdiéra, akiben Détári Lajos a Ferencvárosnál nem látott fantáziát, aztán egész jó kis játékossá fejlődött az Olhanensében, jelenleg pedig az Académicát erősíti a portugál élvonalban. Na, de ennyit a magyar szakmáról, nézzük inkább, mi történt a Boavistával!

Campeonato Nacional Seniores, 9. forduló: Boavista–Camacha 1:0

November 17-én a forduló előtt a negyedik helyen tanyázó Camacha vendégeskedett az Estádio do Bessában, vagyis elvileg egy nehezebbnek ígérkező mérkőzésre volt kilátás. A történtek aztán jól rácáfoltak erre a várakozásra, a Boavista ugyanis félgőzzel játszva is simán otthon tartotta a három pontot. A vendégek a meccs első felében még csak-csak jelentettek némi veszélyt Tiago Pinto kapujára – a fiatal hálóőr kétszer is nagyot védett –, ám Zé Manuel 29. percben lőtt gólja után a Boavista nem akart, a Camacha pedig már nem tudott felpörögni, így egygólos győzelmet ünnepelhettek Petit mester tanítványai.

Campeonato Nacional Seniores, 10. forduló: Boavista–Sousense 2:0

A 10. fordulóban ismét hazai közönség előtt léphettek pályára a fekete párducok, ellenfelük a gyengécske Sousense volt. A hazai legénység ezúttal sem erőltette meg magát; a Boavista játékosai tisztában voltak vele, hogy csak idő kérdése, mikor bomlik meg a Sousense sündisznóállása. Erre a pillanatra a 37. percig kellett várni, amikor Bobô egy kapusbakit kihasználva megszerezte a vezetést. A korábbi Vasas-csatár Fábio rossz kifutásánál remekül ismerte fel a helyzetet és higgadtan emelt a védők fölött az üres kapuba. Bobô a második félidőben egy gólpasszt is kiosztott Juliánnak, aki egy földre pattintott lövéssel, na meg a kapufa segítségével biztosította be a Boavista győzelmét. A Sousense ezen a délutánon annak ellenére sem tudta felvenni a versenyt a Boavistával, hogy azok Frechaut 44. percben történt kiállítása miatt a teljes második félidőben emberhátrányban játszottak. Gólösszefoglaló:

Campeonato Nacional Seniores, 11. forduló: Freamunde–Boavista 0:2

A forduló csúcsrangadójára került sor a Freamunde sportkomplexumában, ahol a bajnokságot magabiztosan vezető, egymással fej-fej mellett haladó két éllovas csapott egymással össze. A két csapat formája alapján nem volt túlzás azt állítani, hogy ez a mérkőzés a bajnokság alapszakaszának végkimenetele szempontjából akár döntőnek is bizonyulhat. A két bajnokaspiráns október végén már találkozott egyszer, akkor Portóban 1:1-re végeztek a felek. Ezúttal szerencsére nekünk jött ki jobban a lépés. Petit mindjárt a mérkőzés elején húzott egy váratlant: 4-2-4-es hadrendben küldte pályára a csapatot, egyértelműen jelezve az ellenfélnek, hogy győzni jöttek Freamundébe. A bátor húzás bejött, a Boavista egészen a mérkőzés hajrájáig fölényben játszott. Igaz, sok tiszta gólhelyzetet nem sikerült kialakítani, köszönhetően a Freamunde kőkemény védekezésének. A kőkeményt most tessék szó szerint érteni: a beszámolók szerint joggal reklamálhattak a boavisteirók 1-2 piros lap elmaradása miatt. A bíró érdekes felfogásban vezette a mérkőzést, mert a sakkosoknak ellenben két pirosat is kiosztott az utolsó fél órában... Addigra azonban már 2:0-ás előnyben voltak a mieink. Először Bobô volt eredményes az 50. minutumban, majd hét perccel később Julián is betalált, vagyis a lőlapon ugyanazok a nevek álltak, mint egy héttel korábban a Sousense ellen. Érdemes megnézni az összefoglalót, Julián igen nagy bombát ragasztott a bal alsóba. Íme, a gólok:

Campeonato Nacional Seniores, 12. forduló: Boavista–Coimbrões 3:0

A Freamunde elleni rendkívül fontos győzelmét követően a Boavista ötpontos előnnyel vezette a tabellát, s ebből a Coimbrões ellen nem illett elvesztegetni egyet sem. Nem is vesztettek el egyet sem! Szeptemberben az utóbbi évek egyik legemlékezetesebb mérkőzésén a Boavistának kilenc emberrel is sikerült kiharcolnia a győzelmet Vila Nova de Gaiában – ezúttal esélye sem volt a Coimbrõesnek. A sorminta folytatódott, ismét győztünk és megintcsak Bobô és Julián voltak a gólszerzőink, csak a brazil ezúttal duplázott. Juliántól amúgy biztosan rémálmai vannak már a Coimbrões-drukkereknek, mivel a szeptemberi meccsen ő lőtte a mindent eldöntő gólt a 84. percben, most pedig ő tette kiütésessé a Boavista sikerét. Összefoglaló:

Campeonato Nacional Seniores, 13. forduló: Amarante–Boavista 2:2

Ez a meccs volt az idei szezon eddigi legnagyobb csalódása – remélhetőleg ez is marad. Eleinte minden a papírforma szerint alakult: a 39. születésnapját pont e bejegyzés publikálásakor ünneplő Fary (Isten éltesse ezúton is csapatkapitányunkat!) hamar vezetéshez juttatta a Boavistát, majd Julián még az első félidőben megduplázta az előnyt. Mielőtt azt hinnétek, hogy mostani posztom főszereplője nem csinált semmit ezen a meccsen, gyorsan leszögezem: Bobô adta Farynak az első találatot megelőző gólpasszt...
A második félidő sajnos merőben más képet mutatott, mint az első. A Boavista az öltözőben maradt, az Amarante pedig felbátorodott és élt a lehetőséggel. A hazai csapat számára az első reménysugarat Casinhas gólja jelentette a 65. percben, Fábio Pimenta 88. percben esett egyenlítő találatát pedig már kitörő öröm fogadta a lelátókon, illetve a meccset közvetítő helyi rádió stúdiójában. Nem mondom, hogy nem érdemelte meg az egy pontot az Amarante, de azért meg kell jegyezni, hogy ezt a győzelmet inkább a Boavista bukta el. Összességében egy vereséggel felérő döntetlen született.

Campeonato Nacional Seniores, 14. forduló: Boavista–Perafita 4:1

Biztos vagyok benne, hogy az amarantei pontvesztés után Petit jó nagy fejmosásban részesítette a fiúkat, ugyanis a következő körben az FC Perafita ellen már nyoma sem volt alibizésnek: négy góllal sikerült kitömni a "Kisporto" kapuját. Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy az FCP-affiliáns matosinhosi klub a liga leggyengébb alakulatainak egyike. Bobô mesterhármasa ettől még szép teljesítmény – tízesünk immár 8 gólnál jár, amivel feljött a góllövőlista második helyére, holtversenyben a Freamunde bissau-guineai csatára, Ansumane mellé, illetve a 9 gólos, szintén freamundei Joel Silva mögé. Ebben az összevetésben egyébként Julián is jól áll, ő 6 góllal a harmadik. Negyedik gólunkat Li Juanji jegyezte, míg a túloldalon Toninho volt eredményes.

A mérkőzés krónikájához tartozik még, hogy játékosaink a kezdő sípszó előtt megköszönték a szurkolóknak egész éves kitartásukat és kellemes ünnepeket kívántak nekik. A magabiztos győzelem pedig tökéletes karácsonyi ajándék volt a boavisteiróknak, mivel ezzel gyakorlatilag eldőlt, hogy csapatunk nem végezhet másodiknál rosszabb helyen az alapszakaszban és ott lesz a rájátszásban; egyetlen pontra van szükségük a következő négy meccsen, hogy ezt matematikailag is bebiztosítsák.